Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı
Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı'dan bayram mesajı
İpekyolu’nda kültür-sanat günleri
İpekyolu’nda kültür-sanat günleri
Çaldıran Belediyesi’nin
Çaldıran Belediyesi’nin 'Whatsapp' iletişim hattına yoğun ilgi
İpekyolu’nda ‘kültür sanat’ günleri
İpekyolu’nda ‘kültür sanat’ günleri
Tuşba Belediyesinden 27 bin öğrenciye ücretsiz ödüllü deneme sınavı
Tuşba Belediyesinden 27 bin öğrenciye ücretsiz ödüllü deneme sınavı
Hakkımızda

DÜNDEN BUGÜNE

İKİNİSAN GAZETESİ

Fahrettin,  Hayrettin, Nizamettin, Hüsamettin ve Selahattin Başıbüyük kardeşler tarafından kurulan İkinisan Gazetesi, 21 Ekim 1957 tarihinde günlük olarak, el dizgisi tipo baskı tekniği ile basılarak yayın hayatına başladı.

 

İkinisan Gazetesi yayın hayatına başlarken ilk sayısında amacını şu sözlerle özetlemişti; “Milli şahlanışımız ve kurtuluşumuzun tarihi olan İkinisan’a layık olacak, bu ismi ve bu manayı devamlı yaşatacaktır”

 

Daha sonra 1980'li yıllarda Nail Başıbüyük ve Servet Mehterbaşı tarafından satın alınan İkinisan Gazetesi, kuruluştaki yayın politikası doğrultusunda yayın hayatını sürdürdü. 

 

Son olarak da 2000 yılında Vanlı İş Adamı Vezir Baş tarafından satın alınan İkinisan Gazetesi, tipo baskı tekniğinden ofset baskı tekniğine geçerek yayın hayatını sürdürdü.

 

Van’da Basın İlan Kurumu’nun şubesinin açılması ve Basın İlan Kurumu’nun gazeteleri birleştirme ve şehirdeki gazete sayısını azaltma politikası sonucu 2013 yılında kapanmıştır.

 

İkinisan Gazetesi’ne 56 yıllık yayın hayatı boyunca büyük emekleri geçen, kurucularından Fahrettin,  Hayrettin, Nizamettin, Hüsamettin ve Selahattin Başıbüyük kardeşleri, daha sonra satın alarak yayın hayatının sürdüren Nail Başıbüyük’ü, Servet Mehterbaşı’nı ve ofset baskı tekniği ile yayın hayatını sürdüren son sahibi Vezir Baş’ı rahmetle anıyoruz.

 

56 Yıl boyunca her şartta Van’ın basın yayın ve kültür hayatında, kuruluşunda ortaya koyduğu misyona uygun yayın yapmış olan, İkinisan Gazetesi’nin ismini yaşatmak adına,  www.ikinisangazetesi.com adresini 2016 Ocak ayında tescil edip İkinisan Gazetesi Haber Sitesi olarak yayınlamaya başladık.

 

Kuruluşta kurucular tarafından ortaya konan misyon ve kapanıncaya kadar devam eden yayın politikası ile Van’ın Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluş tarihi olan İkinisan’ın ruhuna ve anlamına uygun olarak yayınımız sürecektir.

 

Daima toplum ve ülke yararını düşünerek, Van basınının bugünlere gelmesinde emeği geçen, sağduyulu tüm basın emekçilerini saygı ile anıyoruz.

 

Haber Yazılımı